Siewniki: Redlice talerzowe w siewniku zbożowym

Siewniki zbożowe wyposażone w redlice talerzowe mogą pracować w trudniejszych warunkach polowych. Redlica talerzowa różni się od redlicy stopkowej przede wszystkim swoją budową. W przypadku siewników Sulky redlica talerzowa została wykonana z kutej stali. Siewniki mogą być wyposażone w dwa rzędy redlic talerzowych UNIDISC. Uniwersalność zastosowania redlic talerzowych jest dużą zaletą. Redlica talerzowa jest skuteczna nie tylko w przypadku występowania resztek roślinnych, ale i po orce.

Dwa rzędy redlic talerzowych UNIDISC, wyposażonych w kółka ugniatające

Powyżej: dwa rzędy redlic talerzowych UNIDISC, wyposażonych w kółka ugniatające.

Poniżej została schematycznie pokazana budowa redlicy talerzowej siewnika zbożowego. To redlica talerzowa Unidisc stosowana we wszystkich typach siewników rzędowych SULKY. Prosta i solidna budowa, do 30 kg docisku na każdą sekcję talerzową, talerze o średnicy 300 mm umieszczone na dwurzędowym łożysku kulkowym > wszystko to wpływa na łatwość otwierania bruzdy, nawet na glebach słabo przygotowanych pod zasiew.

Budowa redlicy talerzowej siewnika zbożowego

Połączenie wypukłego talerza i redlicy prowadzącej i wysiewającej ziarno, przy okazji oczyszczającej również talerz, tworzy kształt przypominający literę "V", który przypomina również formę redlicy stopkowej. Takie połączenie polepsza kontrolę głębokości pracy i umożliwia umieszczenie ziarna na pożądanej głębokości wysiewu. Kąt ataku, wynoszący 5 stopni, zapewnia lepsze toczenie się talerza, nawet na glebach lekkich (piaszczystych).

Redlice talerzowe kąty robocze

Powyżej: kąty pracy redlicy talerzowej Sulky UNIDISC. Dzięki kątowi 5,5 st. talerz lepiej toczy się.

Powyżej: Redliczka wysiewająca (w czerwonym kolorze) jest również odpowiedzialna za utrzymanie talerza w czystości.  Wzmocniona węglikiem wolframu jest wyjątkowo odporna na ścieranie. Talerz jest dzięki temu czysty, resztki roślinne nie są ciągnięte, głębokość pracy jest zachowana.

Redlica talerzowa Unidisc

Powyżej: Ziarno dostaje się do tuby prowadzącej pionowo, następnie przedostaje się do bruzdy.

Redlica talerzowa Unidisc z kółkiem ugniatającym

Powyżej: redlicę talerzową można opcjonalnie wyposażyć w kółka ugniatające (rolki dociskowe) o szerokości 40 mm, które równocześnie wpływają na lepsze zachowanie głębokości wysiewu. 12 możliwych pozycji ustawienia sprawia, że każdy siewnik zbożowy Sulky można odpowiednio ustawić do występujących w polu warunków pracy.{jcomments on}