siewniki zbożowe budowa: Kółka ugniatające (kółka / rolki kopiujące / dociskowe / zagęszczające)

Kółka ugniatające (znane również pod nazwami: koła kopiujące, kółka zagęszczające, rolki ugniatające albo roki zagęszczające), znajdujące się zwykle w opcjonalnym wyposażeniu siewnika zbożowego, mają kilka zadań do spełnienia:

1. Utrzymanie głębokości pracy redlicy stopkowej lub redlicy talerzowej.

2. Zapewnienie lepszego kontaktu ziarna z glebą (szybszy dostęp ziarna do wilgoci zawartej w glebie).

3. Zagęszczenie gleby nad wysianym ziarnem (lepszy dostęp do wilgoci, zwłaszcza na glebach piaszczystych i w przypadku wysiewu drobnonasiennych, np. rzepaku albo gorczycy).

Wszystko to wpływa na uzyskanie szybszych i bardziej równych wschodów wysiewanych przez siewniki Sulky upraw.

Kóło dociskowe (= kółko ugniatające, zagęszczające)

Niektóre uprawy jak len czy rzepak wymagają równomiernych wschodów. To dlatego SULKY proponuje zestaw rolek ugniatających, które można zamontować na sekcjach wysiewających - obojętnie, czy będzie to sekcja na redlicy stopkowej, czy na redlicy talerzowej UNIDISC. Rolka o szerokości 40 mm zapewnia energiczny docisk między glebą a ziarnem zapewniający lepsze wykiełkowanie ziarna i szybsze wschody. To wyposażenie posiada 12 możliwych pozycji ustawienia, w tym pozycję szybkiego uniesienia do góry, jeśli warunki pracy tego wymagają.

Powyżej: rolka dociskowa (mocowanie z wcześniejszych modeli siewników - aktualne mocowanie z regulacją jest identyczne jak w przypadku redlicy talerzowej)

Wschody rzepaku - pole po obsianiu siewnikiem zbożowym SULKY

Powyżej: Wschody rzepaku - pole po obsianiu siewnikiem zbożowym SULKY. Po lewej stronie widać ścieżki przejazdowe (ścieżki technologiczne).

Wschody pszenicy, po wysiewie siewnikiem Sulky na redlicy talerzowej, z kółkami ugniatającymi.

Powyżej: równiutkie wschody pszenicy, po wysiewie siewnikiem Sulky na redlicy talerzowej, z kółkami ugniatającymi.

{jcomments on}